+38(050)596-39-46, +38(093)122-11-81, +38096-072-40-48

Адвокат Смородский Александр Григорьевич

Адвокат в Харькове. Все виды юридических услуг

Форс-мажорні обставини під час карантину: юридичні аспекти та наслідки для бізнесу

З метою запобігання поширенню коронавируса Кабінет Міністрів України встановив загальнонаціональний карантин. Введення карантинних заходів безсумнівно ускладнить виконання договірних зобов'язань і буде мати значний вплив на бізнес. При цьому, компаніям доведеться доводити вплив карантину на невиконання договорів задля визнання форс-мажору.

Чи є карантин форс-мажором?

Форс-мажор - це надзвичайні та невідворотні обставини, які об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору.

Для визнання певної обставини форс-мажором необхідно врахувати, щоб, по-перше, вона була надзвичайною і не підвладною волі сторін договору, по-друге, непередбачуваною, тобто, її виникнення не могло бути передбачено під час укладення відповідного договору або до настання терміну виконання конкретного зобов'язання, по-третє, неминучою і, по-четверте, треба встановити причинно-наслідковий зв'язок між такою обставиною і неспроможністю сторони договору виконати свої конкретні зобов'язання.

Факт виникнення, тривалість і припинення форс-мажорних обставин повинен підтверджуватися уповноваженим органом шляхом видачі відповідного сертифіката.

Визнання короновірусу як форс-мажорної обставини раніше вже здійснювалось, зокрема, Китайським комітетом сприяння розвитку міжнародної торгівлі.

В Україні уповноваженим органом є Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати.

При цьому, відповідний сертифікат видається за собівартістю, а для суб'єктів малого підприємництва - безкоштовно.

За офіційно непідтвердженою інформацією, наразі ТПП України обробляється велика кількість звернень суб'єктів господарювання щодо засвідчення форс-мажору у зв'язку з введенням карантину, що унеможливлює видачу сертифікатів у строки, визначені законодавством (7 днів).

Також розглядається можливість видачі відповідних сертифікатів вже після скасування карантину із зазначенням тривалості дії відповідних форс-мажорних обставин.

Що роботи бізнесу?

По-перше, необхідно проаналізувати умови укладених договорів на предмет відповідальності за невиконання зобов'язань та підстав звільнення від них, зокрема, в разі настання форс-мажорних обставин.

Певні контракти можуть містити окремі необхідні підстави (наприклад, неможливість виконання зобов'язання третьою особою та ін.).

По-друге, спробувати врегулювати відносини з контрагентом шляхом внесення змін до договору щодо відтермінування строків виконання зобов'язань.

Це дасть змогу в найшвидший спосіб вирішити проблему виконання договору та направити ресурси компанії на інші важливі напрямки діяльності.

По-третє, у разі неможливості врегулювання питання в переговорному порядку з контрагентом, звернутися до ТПП України для отримання відповідного сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин.

17 березня 2020 р. набрав чинності Закон України № 530-XII, яким, зокрема, додатково внесено до переліку форс-мажорних обставин карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України.

Дані законодавчі зміни є додатковою нормативною підставою, на яку компанії можуть посилатися як на підставу невиконання зобов'язань та спрощують процедуру визнання таких обставин форс-мажором ТПП України.

У свою чергу, ТПП України на даний час спрощено процедуру отримання сертифікату та встановлено мінімальний пакет документів для подання, а саме:

1) договір;

2) наказ або розпорядження про зупинення своєї діяльності;

3) письмове повідомлення іншої сторони договору про неможливість виконання зобов'язань у зв'язку з введенням карантину.

Також рекомендовано відправляти документи в електронному варіанті на офіційні електронні адреси відповідних ТПП.