Судом задоволено позов нашого клієнта до Офісу генерального прокурора
Харківським окружним адміністративним судом визнано протиправними дії Офісу Генерального прокурора України щодо відмови нашому клієнту у виготовленні та видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, зобов`язано Офіс Генерального прокурора України виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оригінал нової довідки про розмір грошового забезпечення.
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра., ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
24 березня 2020 р. № 520/1021/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кухар М.Д., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Офісу Генерального прокурора України щодо відмови у виготовленні та видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХП "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в частині підвищення окладу за військове звання та відсоткової надбавки за вислугу років із обов`язковим зазначенням відомостей про розмір всіх інших основних (посадовий оклад) та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, яке враховувалось під час призначення позивачу військової пенсії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
- зобовязати Офіс Генерального прокурора України виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оригінал нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.04.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХП "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в частині підвищення окладу за військове звання та відсоткової надбавки за вислугу років із обов`язковим зазначенням відомостей про розмір всіх інших основних (посадовий оклад) та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвишення) та премій, яке враховувалось під час призначення ОСОБА_1 військової пенсії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 , а копію такої довідки направити ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є пенсіонером, вважає, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 набув право на перерахунок пенсії. Позивач звернувся до відповідача з вимогою про виготовлення нової довідки, але відповідачем було йому відмовлено.
Відповідач відзив до суду не направив.
24.02.2020 року до суду надійшло клопотання відповідача, датоване та зареєстроване відповідачем 18.02.2020 року, в якому відповідач просив продовжити строк на подання відзиву з огляду на завантаженість.
З вказаного приводу суд зазначає, що у вказаному клопотанні відповідач зазначив, що ним було отримано ухвалу про відкриття провадження 03.02.2020 року.
Судом встановлено строк на подання відзиву 15 календарних днів з моменту отримання ухвали про відкриття провадження.
Відповідно до штампу на конверті, зазначене клопотання здано на пошту 19.02.2020 року.
Відтак, вказане клопотання подано після завершення строку на подання відзиву, а саме через 16 днів після отримання ухвали про відкриття провадження, а відтак подано з порушенням строку, з огляду на що пілягає залишенню без розгляду.
Станом на момент розгляду справи по суті відзив на позовну заяву відповідачем не подано, з огляду на що, суд розглядає справу за наявними у матеріалах справи доказами.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
19 серпня 2005 року наказом заступника Міністра оборони України № 37 позивач був звільнений в запас з лав ЗС України з посади слідчого в особливо важливих справах військової прокуратури Центрального регіону України у військовому званні "підполковник юстиції".
В цьому ж році позивачу призначена пенсія МО України на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Після звільнення в запас на підставі вказаного Закону пенсія перераховувалась в зв`язку зі зміною розмірів грошового забезпечення військовослужбовців військових прокуратур.
За захистом своїх Конституційних та законних прав на перерахунок пенсії позивач вимушений був звернутись до суду в зв`язку з порушенням встановленого порядку проведення перерахунку військових пенсій органами ПФ України, затвердженого Постановою КМ України №45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», (далі- Порядок).
За результатами судового розгляду пенсія позивача була перерахована за рішенням суду в зв`язку з набуттям чинності постанови КМ України №657 від 30.08.2017 року, якою було підвищено посадові оклади працівників прокуратури та на підставі довідки про грошове забезпечення, виданої Генеральною прокуратурою України.
При цьому, до звернення до суду Генеральною прокуратурою України на письмове звернення після набуття чинності постанови КМ України №657 від 30.08.2017 року було виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області необхідну для проведення перерахунку пенсії довідку про грошове забезпечення позивача.
Під час виготовлення такої довідки Генеральною прокуратурою України були включені до неї всі види грошового забезпечення, які враховувались під час призначення військової пенсії.
30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яким було підвищено грошове забезпечення військовослужбовців, в тому числі оклади за військові звання та змінено надбавку за вислугу років, яка набрала законної сили 01.03.2018 року.
Згідно з додатком 14 до цієї Постанови, якою затверджено схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, тарифний коефіцієнт за військове (спеціальне) звання "підполковник" складає "0,8". Оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі, коли розмір окладу визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
Відповідно до письмової відповіді, наданій позивачу на звернення до Генеральної прокуратури України (№18.1063вих-19 від 29.05.2019) «постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» в частині встановлення окладу за військове звання та надбавки за вислугу років поширюється на військовослужбовців, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах з 1 березня 2018 року».
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини третьої (четвертої) статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на момент призначення пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень або введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 зазначена постанова набирає чинності з 1 січня 2018 року.
Отже, з набранням чинності Постановою від 30.08.2017 №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Згідно з пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (надалі за текстом - Порядок) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
За змістом пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року Уряд України постановив перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Згідно з пунктом 1 Порядку, пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2, 3 названого Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Рішенням від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акту протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
05 березня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін.
Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Суд зазначає, що пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року, як того вимагає ч.2 ст. 265 КАС України.
У зв`язку з набранням чинності вказаним рішенням суду, позивач звернувся до відповідача з заявою про складення та направлення нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням вказаних рішень та у відповідності з Постановою КМУ від 30.08.2017 року № 704 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення позивача.
Відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок раніше призначених пенсій
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
У зв`язку з прийняттям Рішення Окружним адміністративним судом м. Києва від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18 яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", позивач звернувся до відповідача з заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, що включає додаткові види грошового забезпечення.
Проте останнім таку довідку направлено не було, що унеможливило реалізацію права на повноцінне звернення позивача до ГУ ПФУ в Харківській області за перерахунком пенсії з документами, які дають право на подальше підвищення пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Згідно з ч.2 ст. 51 Закону №2262 "перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Таким чином, з 01.04.2019 року позивач набув законного права на проведення перерахунку своєї військової пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які враховувались під час призначення мені пенсії, в зв`язку з підвищенням окладу за військове звання та відсоткової надбавки від посадового окладу за вислугу років, а не лише трьох складових (посадового окладу, окладу за військове звання та вислугу років), як це було передбачено постановою КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", та яку в цій частині судом було визнано незаконною та не чинною.
Відтак, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 139, 241-247, 255, 257, 263, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Офісу Генерального прокурора (01011, м. Київ, вул. Різницька, 13/15, код ЄДРПОУ: 00034051) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Офісу Генерального прокурора України щодо відмови у виготовленні та видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХП "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в частині підвищення окладу за військове звання та відсоткової надбавки за вислугу років із обов`язковим зазначенням відомостей про розмір всіх інших основних (посадовий оклад) та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, яке враховувалось під час призначення позивачу військової пенсії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Офіс Генерального прокурора України виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оригінал нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.04.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХП "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в частині підвищення окладу за військове звання та відсоткової надбавки за вислугу років із обов`язковим зазначенням відомостей про розмір всіх інших основних (посадовий оклад) та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвишення) та премій, яке враховувалось під час призначення ОСОБА_1 військової пенсії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 , а копію такої довідки направити ОСОБА_1 .
Стягнути з Офісу Генерального прокурора (01011, м. Київ, вул. Різницька, 13/15, код ЄДРПОУ: 00034051) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суму судового збору в загальному розмірі 840,80 грн. ( вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Кухар М.Д.