Перерахунок пенсії працівнику прокуратури у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур
Харківський окружний задовольнив позов нашого клієнта, звільненого з органів військової прокуратури з посади слідчого в особливо важливих справах військової прокуратури Центрального регіону України та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з набуттям чинності постанови КМ України № 657 від 30.08.2017 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури ", якою затверджено схеми окладів, зокрема, підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017 року.
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра., ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2018 р. № 820/700/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з набуттям чинності постанови КМ України № 657 від 30.08.2017 року у відсотковому співвідношенні 56% від загальної суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Генеральної прокуратури України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 19 жовтня 2017 року № 18-364 з 01 жовтня 2017року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 11.12.2017 він звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області з проханням здійснити перерахунок пенсії, у звязку з набуттям чинності постанови КМ України № 657 від 30.08.2017 року у відсотковому співвідношенні 56% від загальної суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Генеральної прокуратури України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 19 жовтня 2017 року № 18-364 з 01 жовтня 2017року. Проте, листом від 29.12.2017 року відповідачем відмовлено в перерахунку пенсії. На підставі вищевикладеного, позивач просить забов'язати ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі чинного законодавства України.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
14.03.2018 представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що ГУ ПФУ в Харківській області не отримувало з Пенсійного фонду України повідомлень про необхідність складання та направлення списків, у зв'язку з виданням постанови КМУ № 657 від 30.08.2017 року, списки до Харківського обласного військового комісаріату про здійснення перерахунку пенсії не направлялися та відповідні перерахунки не проводились.
20.03.2018 року через канцелярію суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач вказав на безпідставність та необґрунтованість позиції відповідача, яка викладена у відзиві на позов та просив позов задовольнити в повному обсязі.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам прокуратур, в тому числі і військовослужбовцям військових прокуратур, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017року, ОСОБА_1 Генеральною прокуратурою України, надано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 19 жовтня 2017 року № 18-364, відповідно до вказаної постанови.
Зі змісту довідки Генеральної прокуратури Українивід 19 жовтня 2017 року № 18-364 вбачається, що грошове забезпечення ОСОБА_1, звільненому з органів військової прокуратури з посади слідчого в особливо важливих справах військової прокуратури Центрального регіону України, відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017р. №657, станом на 06.09.2017р. становить 23910,56 грн.
11.12.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України 19 жовтня 2017 року № 18-364 та відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017р. №657 .
Проте, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, листом від 29.12.2017року за № 3468/Д-14 повідомило позивача, що ГУ ПФУ в Харківській області не отримувало з Пенсійного фонду України повідомлень про необхідність складання та направлення списків, у зв'язку з виданням постанови КМУ № 657 від 30.08.2017 року, списки до Харківського обласного військового комісаріату про здійснення перерахунку пенсії не направлялися та відповідні перерахунки не проводились.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.2 ст.19 Конституції України).
Згідно зі ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставив, а також у старості та я інших випадках, передбачених законом.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Таким чином, Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з ч.16 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992p. №2262-XII (Закон №2262, в редакції зі змінами, внесеними Законом №580), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку".
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частини 1-2 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").
Частиною 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі - Порядок) Перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з п.4 Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (2262-12). Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням (п.5 Порядку ).
Враховуючи те, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №657 Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури затверджено схеми окладів, зокрема, підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017 р., то саме зазначена Постанова та Порядок проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року, є належними документами для визначення позивачу підстав перерахунку пенсії та розміру, відповідно до ч. 3 ст.63 зазначеного Закону.
Для перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №657, Генеральною прокуратурою України 19.10.2017р. видано довідку № 18-364зп про грошове забезпечення ОСОБА_1, звільненого з органів військової прокуратури з посади слідчого в особливо важливих справах військової прокуратури Центрального регіону України.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15.07.2015 №614-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016, статтю 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було доповнено частиною третьою відповідно до якої перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Тобто, з 01.01.2016 спеціальним законом скасовані строкові обмеження для проведення перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, у випадку не проведення такого перерахунку з вини органів Пенсійного фонду України.
Як вбачається з матеріалів справи, в даному випадку перерахунок пенсії, про який просить позивач, пов'язаний саме зі зміною розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Таким чином, суд зазначає, що в спірних правовідносинах слід керуватись положеннями саме ч.3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як спеціальною нормою, а тому перерахунок пенсії позивачу повинен бути проведеним у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №657.
З огляду на вищезазначене суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61162) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у звязку з набуттям чинності постанови КМ України № 657 від 30.08.2017 року у відсотковому співвідношенні 56% від загальної суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Генеральної прокуратури України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 19 жовтня 2017 року № 18-364 з 01 жовтня 2017року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61162, код НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код 14099344).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Горшкова О.О.