Суд задовольнив позов нашого клієнта та врахував для перерахунку пенсії, окрім посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, ще й додаткові види грошового забезпечення
Харківський окружний адміністративний суд своїм Рішенням від 20.06.2019 року зобов`язав Харківський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку та виплати пенсії станом на 05.03.2019 р. з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував під час проходження військової служби на посаді начальника кафедри бронетанкового озброєння та військової техніки факультету військової підготовки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» та які не були йому зараховані під час перерахунку пенсії.
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра., ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
20 червня 2019 р. № 520/4669/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сагайдака В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Харківського обласного військового комісаріату (вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 08166355), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії ,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківського обласного військового комісаріату, Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
визнати протиправними дії та зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 р., з урахуванням підвищеного посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, індексації, доплати за наукову ступінь 25% від посадового окладу, доплати за вчене звання 25% посадового окладу, надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу, надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10% від посадового окладу, премії 90 % посадового окладу у складі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах зазначених у Довідці Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" від 17.10.2018 р. №1399 про суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та індексації, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги за період з травня 2015 року по квітень 2017 року з урахуванням підвищення посадового окладу та інших складових частин, що входять до грошового забезпечення військовослужбовця, та з яких було утримано і сплачено єдиний соціальний внесок;
визнати протиправною бездіяльність та зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 21.06.2017 р. (з моменту призначення пенсії) до 01.01.2018 р., а після отримання нової довідки Харківського обласного військкомату з 01.01.2018 року здійснити перерахунок та виплачувати призначену ОСОБА_1 пенсію від МО України в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: підвищеного посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, індексації, доплати за наукову ступінь 25% від посадового окладу, доплати за вчене звання 25% посадового окладу, надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу, надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10% від посадового окладу, премії 90 % посадового окладу з урахуванням підвищення посадового окладу та інших складових частин, що входять до грошового забезпечення військовослужбовця та з яких було утримано і сплачено єдиний соціальний внесок.
Відповідач, Головне Управління Пенсійного фонду України у Харківській області, надав до суду відзив на позов, згідно змісту якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Відповідач, Харківський обласний військовий комісаріат, надав до суду відзив на позов, згідно змісту якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив військову службу на посаді начальника кафедри бронетанкового озброєння та військової техніки факультету військової підготовки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» та отримував грошове забезпечення, в тому числі індексацію, доплату за наукову ступінь 25% від посадового окладу, доплату за вчене звання 25% посадового окладу, надбавку за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу, надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10% від посадового окладу, премію 90 % посадового окладу у складі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що підтверджується довідкою Військового інституту танкових військ Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» від 17.10.2018 р. № 1399(а.с.20).
Позивач був звільнений з військової служби у запас за пунктом «б» (за станом здоров`я) частини 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» на підставі наказу Міністра оборони України №2327 від 16 травня 2017 року.
Наразі отримує пенсію за вислугу років, яка призначена довічно, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 21.06.2017 року.
Під час звільнення позивачу надано довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 19.05.2017 р. №716 (а.с.21).
Відповідно до довідки №6584 від 19.10.2018 року (а.с.22), розмір пенсії, яку позивач отримував, складається лише з таких сум грошового забезпечення, а саме посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 50 %.
Таким чином, пенсію за вислугу років призначено відповідно до довідки Військового інституту танкових військ Національного технічного політехнічний інститут» від 19.05.2017 р. №716, якій зазначені лише суми основних видів грошового забезпечення, тобто посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, проте не зазначені щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме: індексація, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу, надбавка за таємність 15% від посадового окладу та премія 90 % посадового окладу за період із травня 2015 р. до квітня 2017 року, які включені до нової довідки №6584 від 17.10.2018 року.
Проте, відповідно до нової довідки Військового інституту танкових військ Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» від 17.10.2018 р. №1399 до складу грошового забезпечення, на підставі якого позивач має отримувати пенсію, входять не лише основні види грошового забезпечення, тобто посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, а також і щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме індексація, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу, надбавка за таємність 15% від посадового окладу та премія 90 % посадового окладу за період із травня 2015 р. до квітня 2017 року.
З матеріалів справи встановлено, що 14 березня 2018 року до Головного управління Пенсійного фонду у Харківській області Харківським обласним військовим комісаріатом надано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою для здійснення перерахунку пенсії позивача згідно Постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 без урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме індексація, доплата за наукову ступінь 25% від посадового окладу, доплата за вчене звання 25% посадового окладу, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10% від посадового окладу та премія 90% посадового окладу за період із травня 2015 року до квітня 2017 року.
У зв`язку з чим, позивач 14 березня 2019 р. подав заяву до Харківського обласного військового комісаріату з проханням скасувати довідку від 14.03.2018 року та видати уточнену довідку про розмір грошового забезпечення.
Проте, жодної відповіді щодо розгляду заяви від 14.03.2019 р. від Харківського обласного військового комісаріату не отримав.
Також позивачем подано заяву до пенсійного фонду, однак відповіді також не отримав.
Не погоджуючись з вказаними діями відповідачів, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним адміністративним позовом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини третьої (четвертої) статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на момент призначення пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень або введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців".
Відповідно до пункту 10 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 зазначена постанова набирає чинності з 1 січня 2018 року.
Отже, з набранням чинності Постановою від 30.08.2017 №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Згідно з пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (надалі за текстом - Порядок) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
За змістом пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року Уряд України постановив перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Згідно з пунктом 1 Порядку, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2, 3 названого Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що Харківським обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у березні 2018 року складено та надіслано відповідну довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, відповідно до якої визначено розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
В поданій Харківським обласним військовим комісаріатом довідці, зазначені усі види грошового забезпечення, передбачені п. 5 Порядку від 13.02.2008 року №45 та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.
Рішенням від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акту протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
05 березня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін.
Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Суд зазначає, що пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року, як того вимагає ч. 2 ст. 265 КАС України.
На момент складення довідки, з урахуванням положень пунктів 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було таким, що відповідало діючому законодавству.
Проте, у зв`язку з набранням чинності вказаним рішенням суду, позивач звернувся до відповідача з заявою про складення та направлення нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням вказаних рішень.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
У зв`язку з прийняттям Рішення Окружним адміністративним судом м. Києва від 12.12.2018 р. по справі №826/3858/18 яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., позивач звернувся до відповідача з заявою про направлення до ГУ ПФУ в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, що включає додаткові види грошового забезпечення.
Проте, останнім таку довідку направлено не було, що унеможливило реалізацію права на повноцінне звернення позивача до ГУ ПФУ в Харківській області за перерахунком пенсії з документами, які дають право на подальше підвищення пенсії.
Відтак, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Приписами ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Харківського обласного військового комісаріату (вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 08166355), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Харківського обласного військового комісаріату (вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 08166355) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 20 червня 2019 р.
Суддя Сагайдак В.В.